BAKUŁA HANNA

Artyści » BAKUŁA HANNA

HANNA BAKUŁA Znana malarka, pisarka i publicystka jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na wizytówce ma napisane „osoba kontrowersyjna” i za taką uchodzi. W 1981 roku zamieszkała na Manhattanie i pozostała w Stanach do 1989 roku. Zdobyła tam wiele prestiżowych nagród, projektowała kostiumy i scenografię do spektakli off- Brodway wyróżnioną przez New York Timesa, jest również laureatką Festiwalu Malarzy słowiańskich w Nowym Jorku. Malowała portrety pastelą i tam została nazwana przez krytyków” Witkacym w spódnicy.”


W 1990 wróciła do Warszawy gdzie rozpoczęła stałą współpracę z miesięcznikiem Playboy, do którego pisała felietony 17 lat i Urodą do której pisała 12 lat. Przez 5 lat była współpracowniczką Dziennika Łódzkiego. Obecnie współpracuje z Wirtualną Polską i ma stały felieton, podobny w stylu do felietonów w Playboyu w portalu- www.kobieta.wp.pl. W 1986 roku zaprojektowała kostiumy do Carmen w warszawskiej Operze Narodowej. Spektakl do dziś cieszy się niezwykłym zainteresowaniem.


Wydała 15 książek, z których dwie powieści są bestsellerami: „Jak stracić przyjaciół” i „Jak zyskać przyjaciół”- poradniki astrologiczne, „Instrukcję obsługi”- zbiór osobistych ankiet stu znanych osób, „Bandanę”- poradnik dla młodzieży. „Seks na kredyt”- felietony z Playboya, „Ostatni Bal- listy do Agnieszki Osieckiej”- wspomnienia z ich niezwykłej przyjaźni, powieść – „Idiotka”, „Tajski masaż”- zbiór nowojorskich opowiadań, „Świr Nowojorski”- album o punkach z lat 80 i „Hazardzistkę”- kultową powieść o artystach z czasów Gierka, oraz „Sekrety”, zbiór esejów wydanych wspólnie z Anną Majewską i Anną Ibisz, „ Hanię Banię”- powieść autobiograficzną o dzieciństwie, „Hanię Banię- królową samby”, o czasach szkoły podstawowej, „ Hanię Banię- tornado seksualne”- o szkole średniej. Na początku roku ukazała się powieść o Nowym Jorku i Warszawie, „ Idiotka wraca”.
Firma, Portretowa działa portretując osoby znane i nieznane, ale piękne. Ostatnio artystka rysuje pastelowe pejzaże i maluje olejne obrazy związane z kartami Tarota.


W 1997 roku ufundowała imienną Fundację Hanny Bakuły, a w 1999 roku powstał przy niej słynny Klub Kobiet. Fundacja zajmuje się pomocą dzieciom z domów dziecka w Kielcach i na Gołotczyźnie. Od początku, co roku Fundacja organizuje Festiwal Muzyki Franciszka Schuberta w Warszawie z udziałem najwybitniejszych europejskich artystów. Hanna Bakuła jest soft- feministką popierającą kobiety i ich działania. Mieszka w Wilanowie i bardzo dużo podróżuje. Głownie do Nowego Jorku, z którym nadal jest bardzo związana z wzajemnością.